Mide Kanseri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Midenin iç tabakasından (mukozası) başlayıp sonrasında tüm tabakalarını kaplayan tümöre mide kanseri denir. Mide kanserlerinin oluşmasında yeme alışkanlıkları, gastrit (helikobakter pilori enfeksiyonuyla birlikte), yaşanan bölge, sosyoekonomik durum ve bireyin genetik özellikleri etkilidir. Eskiden mide kanseri en çok kanserden ölüm sebebiyken birtakım önlemler sayesinde (beslenme değişiklikleri, gastrit tedavisindeki değişiklikler gibi) bu oran akciğer kanserinin altına düşmüştür. Ama yine de uzak doğu ülkelerinde üst sırada yer almaktadır. Bu nedenle tarama programları oluşturulmuştur. Tarama programı uygulanan özellikle uzak doğu ülkelerinde erken dönemde mide kanseri teşhisi konabilmektedir. Tarama programı olmayan ülkelerde mide kanserli hastalar şikayetleri olunca doktora başvurdukları için maalesef ileri evrede tanı alabilmektedir. Hastaların %50’si tanı konduklarında hastalık lenf bezlerine yayılmış halde olmaktadır bu yüzden erken tanı önemlidir.

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Belirtileri
Mide kanseri hiçbir belirti vermeyebileceği gibi karın ağrısı, halsizlik, hazımsızlık, mide ekşimesi, erken doyma ve mide kanaması gibi belirtiler verebilir. İleri evrelerde yetersiz kalori alımına bağlı kilo kaybı, yutkunma güçlüğü, bulantı, kusma, karında şişkinlik, şiddetli sırt ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilir.

Tanı
Mide kanseri tanısı yukarıdaki belirtileri olan hastaların gastroenteroloji veya genel cerrahi uzmanına gitmesi ve endoskopi yapılması sonucunda konur. Gastroskopide mide kanseri görülerek biyopsi alınır. Biyopsi sonucunda adenokarsinom veya taşlı yüzük hücreli kanser tanısı tanıyı doğrulamış olur.

Klinik Evreleme ve Tedavi
Mide kanserinin en önemli tedavisi cerrahidir. Ek tedavi seçenekleri ameliyat öncesi yapılan tetkiklere göre belirlenir. Her kanser gibi mide kanserinde de tanı konduktan sonra tedavi şeklinin sıralaması için evreleme yapılmaktadır. Evreleme için kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile toraks (göğüs) ve abdominopelvik (karın) bölge görüntülenmelidir. Böylece hastalığın yaygınlığı değerlendirilmiş olur.
Erken evre hastalıkta veya endoskopik biyopsi ile tanı konulamayan durumlarda endoskopik ultrasonografi (endosonografi) yapılması gerekebilir. Klinik evreleme yapıldıktan sonra evrelere göre tedavi planlanır.

Klinik evre 1- Hastalık midenin iç tabakasında (mukoza veya submukoza) sınırlı
Klinik evre 2- Hastalık midenin kas tabakasını tutmuş
Klinik evre 3- Hastalık midenin tüm tabakasını tutmuş ve etrafta patolojik boyutta lenf bezleri mevcut.
Klinik evre 4- Hastalık karın boşluğuna veya mide dışı (karaciğer, dalak, overler, gibi) organlara yayılmış olmasıdır. Karın içinde sıvı birikimi eşlik edebilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.