Obezite

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır.
Türkiye’deki verilere bakıldığında kadınların %20,9’unun obez ve %30,4’ünün fazla kilolu olduğu görülmektedir. Erkeklerde ise bu oranların sırasıyla, %13,7 ve %39,0 olduğu bildirilmiştir.

Obez bir kişinin normal ağırlıkta olan bir kişiye göre 8-10 yıl daha erken ölmesi olasıdır. Obez bir kişi herhangi bir yıl için normal ağırlıklı bir kişiye göre %25 daha fazla sağlık harcaması yapmaktadır.

Morbid obezite, bir insanın fazla kilodan dolayı normal yaşam faaliyetlerini (yürüme, uyuma, oturma, kalkma gibi) rahatlıkla uygulayamama halidir.

Morbid obezitenin tanımı, VKİ’sinin 35 kg/m2’nin üstünde ve ilave bir sistemik hastalığın olması veya direk olarak VKİ’inin 40 kg/m2’in üzerinde olmasıdır.

Vücut kitle endeksi, şu şekilde hesaplanmaktadır: Vücut ağırlığı (kg)/boy X boy(m2).

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Obezite dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezitenin en sık görüldüğü ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından NHANES (ABD-Ulusal Beslenme ve Sağlık Araştırması) çalışmasına göre 2003-2004 yılında obezite (BKI > 30) prevalansının erkeklerde %31.1, kadınlarda %33.2, 2005-2006 yılında ise erkeklerde %33.3, kadınlarda ise %35.3 olarak tespit edildiği açıklanmıştır.

DSÖ verilerine göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde Tip-2 Diyabetin %80’inden, iskemik kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır.

Ayrıca obezite kanser ile de ilişkilendirilmektedir. Birçok çalışmada, özofagus (yemek borusu) adenokanseri, kalın bağırsak, pankreas, safra kesesi, menopoz sonrası meme ve over kanseri gibi kanserlerin yüksek VKİ ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Obezite ameliyatları sonrası kanser gelişme oranı düşmektedir.

Obeziteden korunma önemlidir. Çocuk ve ergenlik döneminde oluşan obezitenin, yetişkinlik dönemi obezitesi için yatkınlığa neden olduğu bilinmektedir.
Obezite tedavisinde cerrah, endokrinolog, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve hemşireden oluşan bir ekip gerekmektedir.

Haziran 2013 yılında Amerikan Tıp Birliği’nin (AMA) yaklaşımına göre obezite kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.