Rektum Kanserleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kalın bağırsağın iç tabakasından (mukozası) başlayıp sonrasında tüm tabakalarını kaplayan tümörlere kolorektal kanser denir. Kolorektal kanserlerin % 90’ı kendiliğinden, %5’i genetik nedenler ve %5’i de bazı hastalıklar zemininde gelişir. Kolorektal kanser önlenebilir bir kanserdir. Yağdan fakir, sebze ve meyveden zengin diyet aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak kolorektal kanser riskini azaltabilir. Kalın bağırsak kanseri ülkemizde erkeklerde 2. sıklıkta kadınlarda ise 3. sıklıkta görülen kanserlerdir. Erkeklerde %7.8 kadınlarda %7.5 oranında görülmekle birlikte toplumda kolorektal kanserlerin %90’ı 50 yaşından sonra görülür.

Kalın bağırsak yaklaşık 160-180 cm uzunluğunda olup 5 kısma ayrılır. Sırasıyla;
– Sağ kolon
– Transvers (orta) kolon
– Sol kolon
– Sigmoid kolon
– Rektum

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kalın bağırsak tümörleri yerleşim yerlerine göre farklı klinik belirtilerle doktora başvurabilirler. Sağ kolon tümörü olan hastalar daha çok kansızlık ve gizli kan kaybı ile başvururken sol kolon tümörlü hastalar kanama ve bağırsak tıkanıklığı ile başvurabilirler. Tüm kolorektal kanserler dışkılama alışkanlıklarında değişiklik yaparlar. Yani normale göre daha az veya fazla dışkılama, dışkılama sırasında ağrı, kanama veya dışkılayamama gibi belirtiler oluşturabilir. Rektum tümörleri ise dışkılama sonrası kanama veya tam boşalamama gibi şikayetlere yol açabilir.

Hemoroidal hastalığı olan hastalar eğer 50 yaş üzerinde iseler veya ailede kanser hastalığı öyküsü varsa mutlaka kalın bağırsak kanseri açısından araştırılmalıdırlar.

Rektum tümörlerinin belirtileri
– Dışkılama alışkanlığında değişiklik
– Kanama
– Dışkılama sonrası rahatlayamama (tenesmus)

Tanı koyma ve klinik evreleme
Yukarıda belirtilen şikayetlerle doktora başvuran hastalara mutlaka kolonoskopik inceleme yapılmalıdır. Kolonoskopik inceleme sonrası kolonda veya rektumda kitle saptandığında biyopsi alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Biyopsi sonucu adenokarsinom gelen hastalarda kanseri evrelemek için bir takım tetkikler daha istenir. Evreleme tüm kanserlerin tedavisi için yapılmalıdır.

Rektum kanseri için
– Tam kan sayımı ve tümör belirteçleri (CEA, CA 19-9)
– Akciğer ve tüm karın için kontrastlı bilgisayarlı tomografi
– Pelvik MR veya endo-anal ultrasonografi

Evreleme
1. Evre: Kolorektal kanser kalın bağırsağın iç tabakası veya kas tabakasını tutmuş.
2. Evre: Kolorektal kanser kalın bağırsağın tüm tabakalarını tutmuş
3. Evre: Kolorektal kanser kalın bağırsağın etrafındaki lenf bezlerine yayılmış
4. Evre: Kolorektal kanser karaciğer, akciğer veya karın zarı gibi organlara yayılmış

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.