Yemek Borusu Kanserleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Özofagus kanseri özofagusta gelişen kanserdir. Özofagus boyundan başlayıp mideye kadar ulaşan içi boş tüp şeklinde bir organdır. Özofagus kanseri yemek borusundaki hücre tipine göre sınıflandırılmaktadır. En sık rastlanan skuamöz hücreli kanser ve adenokanser tipidir. Diğerleri;lenfoma, melanoma, sarkom ve küçük hücreli kanserdir. Özofagus kanseri geç belirti vermesi nedeniyle, hastaların hekime ileri evrede başvurdukları bir hastalıktır. Hastalığın sık görüldüğü ülkelerde yapılan taramalarda, erken evrede tanı konulan olgulara yapılan uygun ameliyatlarla sağ kalımın uzadığı görülmüştür.2

Dünyada sık görülen kanserler arasında 8. sırayı almaktadır. Tüm kanserlerin % 1’ini oluşturur. Çin, Japonya ve Afrika’nın güneyinde görülme sıklığı 170/100.000 iken Asya’nın doğusunda bu oran 500/100.000’lere ulaşmaktadır. ABD ve Avrupa ülkelerinde oran 21/100.000’dir. Ülkemizde ise Doğu Anadolu bölgesinde daha fazla görülmektedir. ABD’de her yıl 13 bin kişi yemek borusu kanseri ile teşhis edilirken, ülkemizde bu sayı 5 bin-6 bin arasındadır. Hastalığın insidansındaki bölgesel farklılıklarda lokal çevresel ve gıdasal karsinojenler rol oynar.

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Son yıllarda özofagus kanseri insidansında artış vardır. Bu artıştaki neden risk faktörlerindeki artıştır.

Özofagus kanseri, 50–60 yaşlarında sıklık göstermekte, 30 yaşın altında seyrek (% 0,2) görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 3 kat daha fazla görülür.

Özofagus kanserinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Özofagus kanserlerinde genetik yatkınlıktan çok çevresel faktörler ve beslenme alışkanlığı sorumlu tutulmaktadır. Özofagus kanserine neden olabilecek faktörler aşağıda belirtilmiştir. Bunlar:
– tütün ve sigara kullanımı
– besinlerin uygun hijyenik ortamda saklanmaması
– besinlerin bayat olarak tüketilmesi
– besinlerde uygunsuz katkı maddelerin kullanılması, tütsülenmiş et, çiğ gıdalar ve konserve besinlerdeki nitrozaminler
– ağız sağlığı bozuk olanlarda besinlerin az çiğnenmesi, çok sıcak içecekler (Van, Erzurum)
– düşük sosyoekonomik statü
– obezite
– mineral eksiklikleri (çinko vb.)
– radyasyona maruz kalma

Özofagus kanseri için risk oluşturduğu bilinen diğer faktörler şunlardır:
– Yaş: Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler daha fazla risk altındadır.
– Cinsiyet: Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir
– Tütün kullanımı: Özofagus kanseri oluşmasının en önemli risk faktörlerindendir.
– Alkol kullanımı: Kronik veya aşırı alkol kullanımı diğer önemli bir risk faktörüdür
– Az meyve tüketimi
– Gastroözofagial reflü hastalığı
– Barrett özofagusu: Gastroözofagial reflü olarak bilinen hastalıkta mide
asidi özofagus içine kaçmakta ve özofagus alt kısmındaki dokularda tahribata yol açmaktadır. Özofagusta tahriş olan bu kısımdaki hücrelerin yerini mide mukoza hücreleri alır. Barrett özofagusu olarak bilinen bu durum yıllar içinde özofagus adenokanserlerine yol açabilmektedir.
– Akalazya hastalığı
– İnsan papilloma virüsü

Erken özofagus kanseri genellikle belirti vermez. Bununla beraber eğer kanser ilerlerse hastalarda en sık rastlanan klinik belirtiler – yutma güçlüğü ve kilo kaybıdır. Diğer belirtiler; göğüs bölgesinde yanma ve ağrı, kusma, gıdaların ağza geri gelmesi, boyunda şişlik, iştahsızlık, ses kısıklığı, kanama, öksürük ve boğulma hissidir.

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı özofagus kanser riskini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda günde 1 paket sigara kullanımı özofagus kanser riskini 2,5-2,8 kat arttırdığı tespit edilmiştir.

Özofagus kanserinin sıklığının ülkemizde düşük olması ve erken belirtilerinin olmaması nedeniyle bir tarama programı yoktur. Sadece Barret özofagusu olan hastalara düzenli endoskopi yaptırılması önerilir. Teşhis için özofagusun ilaçlı filmi (baryumlu özofagus grafisi), endoskopi ve endoskopi sırasında alınan parçanın patolojik olarak incelenmesi gerekir. Özofagusun içinden etraf dokularla ilişkisini araştırmak için endosonografi (EUS) denilen ultrason tetkiki yapılır. Hastaya bilgisayarlı tomografi (BT), magnetik rezonans (MR), pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi ileri görüntüleme tetkikleri gerekirse istenir. Bazı kanserlerde olduğu gibi kanda bakılan tümör belirleyicileri ve tarama programları yoktur

Hastalığın seyri ve tedavisi; hastalığın evresine ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Erken evrede tanı konulabilirse hastalığn seyri yüz güldürücü olur. Özofagus kanserinin tedavisi, hastanın genel durumuna, tümörün yaygınlığına, yerleşimine ve büyüklüğüne bağlıdır. Hastalar sıklıkla medikal onkolog, radyasyon onkoloğu, cerrah ve gastroenterolog gibi uzmanlaşmış bir grup tarafından tedavi edilirler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.