Kolon Kanserleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kolorektal kanserlerde tedavi kanserin yerleşim yerine göre değişmekle birlikte evresine göre de değişmektedir.

Kolon kanserinde 1., 2. ve 3. evrede ilk tedavi seçeneği cerrahi 4. evrede ilk tedavi seçeneği kemoterapidir.

Cerrahi Tedavi
Günümüzde kolorektal kanserlerin en önemli tedavisi cerrahidir. Cerrahi erken evre hastalıkta ilk seçenektir. Kolon kanserinin cerrahi tedavisi tümörün yerleşim yerine göre değişmektedir. Kanser cerrahisinde tümörlü bağırsak bölgesel lenf bezleriyle birlikte çıkarılmalıdır.

Sağ kolon tümörü için sağ (hemi)kolektomi denilen kalın bağırsağın sağ tarafı (başlangıç tarafı) çıkarılır ve geride kalan ince bağırsak ucuyla kalın bağırsak birbirine dikilir.

Sol kolon tümörü için sol (hemi) kolektomi denilen kolonun sol tarafı çıkarılır, orta kalın bağırsak sigmoid kolon ile birbirine dikilir.

Transvers kolon tümörü için hastalıklı bağırsak hangi tarafa yakınsa (sağ veya sol) o taraf genişletilerek (transvers kolonu da içine alarak) çıkarılır. Bazen de kalın bağırsağın %70’i çıkarılır.

Sigmoid kolon tümörü için anterior rezeksiyon ismi verilen sigmoid kolon etrafındaki lenf bezleriyle çıkarılır. Sigmoid kolon ve sol kolon en dar kalın bağırsak kısmı olduğundan bu bölgenin tümörleri bazen tıkanıklık yapabilir. Bu durumda total kolektomi yani kolonun tümü çıkarılabilir ve devamlılık ince bağırsağın rektumla birleştirilmesiyle sağlanır. Bazen de tıkanıklık durumunda hastalıklı bağırsak çıkarılıp anastomoz yapıldıktan sonra kolon karın cildine kolostomi şeklinde ağızlaştırılır. Diğer bir seçenek de ince bağırsağın ileostomi şeklinde karın cildine ağızlaştırılmasıdır. 2 veya 3 ay sonra hastanın ameliyat sonrasındaki tedavisine göre bu stoma kapatılır.

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Laparoskopik cerrahi
Laparoskopi, küçük kesilerle yapılan sadece tümörlü bağırsağın çıkarılması için 6-8 cm’lik kesi yapılan bir cerrahi işlemdir. Ameliyat karın boşluğu karbondiyoksit ile şişirildikten sonra özel aletlerle ameliyat gerçekleştirilir. Açık ameliyatta yapılan cerrahi işlemle aynı kalitede uygulanmaktadır. Hatta daha yakından görüş sağladığından dokular daha ayrıntılı görülebilmektedir. Bu yöntemde hastaların yara iyileşmesi daha hızlı, hastanede kalış süresi ve günlük hayata başlama zamanı daha kısa, ameliyat sonrası ağrı, karın içi yapışıklıklar, kesi yeri fıtık oluşumu daha az olmaktadır. Yapılan son çalışmalar toplumda açık ameliyatın daha iyi olduğu görüşünün aksine kanser cerrahisi açısından laparoskopik cerrahi açık cerrahiyle aynı sonuçları sağladığını ispatlamıştır. Ameliyat süreleri açık cerrahiyle kıyaslandığında daha uzundur.

Robotik cerrahi
Robot kullanılarak yapılan laparoskopik cerrahi laparoskopik cerrahinin tüm avantajlarını sağlamaktadır. Bunun yanında cerrahın daha konforlu, hasta açısından güvenli ve daha kaliteli bir cerrahi işlem yapmasını sağlar. Cerrah robotun kollarını kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Üç boyutlu, büyüterek ve daha kaliteli bir görüş organların, damarların ve sinirlerin daha iyi görülmesini sağlar. Robotun sağladığı 540 derecelik hareket kabiliyeti sayesinde dikiş atma ve bağlama laparoskopiye göre çok daha kolay olmaktadır. Özellikle şişman hastalarda ameliyat daha kolay olmaktadır. Erkeklerde ve rektumun içinde yerleştiği pelvik bölgede (leğen kemiğinin iç kısmı) yani dar alanda robot kollarının hareket kolaylığı sayesinde ürogenital sinirlerin korunması sağlanır. Sonuçta robotik cerrahi laparoskopik cerrahinin avantajlarını içeren kaliteli bir kanser cerrahisi sunan yeni bir yöntemdir.

Prognoz
Kolorektal kanserler karın içinde bulunan sindirim sistemi kanserlerinin en iyisidir. Özellikle erken evrelerde sağkalım oranı çok yüksektir. Geç evrelerde bile çoklu tedavi seçenekleri vardır. Hastalar bu tedavilerle uzun süre yaşayabilir. Dünyada kanser verileri 5 yıllık sağkalım oranlarını verse de çoğu hasta 5 yıldan fazla yaşamaktadır.

Kolon kanseri için 5 yıllık sağ kalım oranları

– Evre 1 hastalıkta %92-100
– Evre 2 hastalıkta %63-87
– Evre 3 hastalıkta %53-87
– Evre 4 hastalıkta %11

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.