Rektum Kanserleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kolorektal kanserlerde tedavi kanserin yerleşim yerine göre değişmekle birlikte evresine göre de değişmektedir.

Rektum kanserinde ise 1. evrede ilk tedavi seçeneği cerrahi, 2. ve 3. evrede radyoterapi (ışın tedavisi) veya radyoterapiyle birlikte kemoterapi ilk seçenektir. Sonrasında cerrahi tedavi yapılır. 4. Evre hastalıkta ilk seçenek kemoterapidir.

Cerrahi Tedavi

Rektum tümöründe aşağı anterior rezeksiyon adı verilen rektumun çıkarılması ameliyatı uygulanır. Kalın bağırsağın geri kalan kısmı alt rektuma veya anüse bağlanır. Bu hastalara bazen geçici bazen de kalıcı stoma (ileostomi veya kolostomi) yapılabilir.

Rektumda yerleşen tümörler üst, orta ve alt olarak üç kısma ayrılır.
Alt ve orta rektum tümörlerine ameliyat sonrası her zaman olmamakla birlikte genellikle geçici stoma tercihen ileostomi uygulanır. Üst rektum tümörlerinde hasta ameliyat öncesi tedavi almadıysa (kemoradyoterapi) ileostomi yapılmasına genellikle gerek yoktur.

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rektum tümörlerinde 1. evre hastalıkta ilk seçenek cerrahi tedavidir. 2. ve 3. evrelerde hastalara sağ kalım ve nüks oranını azaltmak için cerrahi tedavi öncesi kemoterapi ile birlikte uzun dönem (5 hafta) radyoterapi (neoadjuvan kemoradyoterapi) veya sadece kısa dönem (1 hafta) radyoterapi uygulanır. Radyoterapi bittikten sonra kısa dönem radyoterapi için tedavi sonrası 1 ay uzun dönem radyoterapi için 2-3 ay beklenir sonrasında ameliyat uygulanır. Bu bekleme periyodunda tümör küçülmeye devam eder. Hastalara 4. evre hastalıkta (metastatik hastalık) genellikle ilk seçenek kemoterapidir. Tedavi sonrasında hasta tekrar değerlendirilir. Cerrahi tedavi hem rektumdaki hastalık hem de metastaz için uygulanabilir. Bu evre hastalıkta tıkanıklık oluşmuşsa tedavi öncesi ileostomi yapılması gerekebilir.

Rektum tümörü anüse çok yakınsa ve anal kanaldaki kasları tutuyorsa bu bölgenin çıkarılmasını gerektirir. Bu hastalara kalıcı kolostomi (bağırsağın kalıcı olarak cilde ağızlaştırılması ve bundan sonra torbaya dışkılama) yapılır.

Laparoskopik cerrahi
Laparoskopi, küçük kesilerle yapılan sadece tümörlü bağırsağın çıkarılması için 6-8 cm’lik kesi yapılan bir cerrahi işlemdir. Ameliyat karın boşluğu karbondiyoksit ile şişirildikten sonra özel aletlerle ameliyat gerçekleştirilir. Açık ameliyatta yapılan cerrahi işlemle aynı kalitede uygulanmaktadır. Hatta daha yakından görüş sağladığından dokular daha ayrıntılı görülebilmektedir. Bu yöntemde hastaların yara iyileşmesi daha hızlı, hastanede kalış süresi ve günlük hayata başlama zamanı daha kısa, ameliyat sonrası ağrı, karın içi yapışıklıklar, kesi yeri fıtık oluşumu daha az olmaktadır. Yapılan son çalışmalar toplumda açık ameliyatın daha iyi olduğu görüşünün aksine kanser cerrahisi açısından laparoskopik cerrahi açık cerrahiyle aynı sonuçları sağladığını ispatlamıştır. Ameliyat süreleri açık cerrahiyle kıyaslandığında daha uzundur.

Robotik cerrahi
Robot kullanılarak yapılan laparoskopik cerrahi laparoskopik cerrahinin tüm avantajlarını sağlamaktadır. Bunun yanında cerrahın daha konforlu, hasta açısından güvenli ve daha kaliteli bir cerrahi il-şlem yapmasını sağlar. Cerrah robotun kollarını kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Üç boyutlu, büyüterek ve daha kaliteli bir görüş organların, damarların ve sinirlerin daha iyi görülmesini sağlar. Robotun sağladığı 540 derecelik hareket kabiliyeti sayesinde dikiş atma ve bağlama laparoskopiye göre çok daha kolay olmaktadır. Özellikle şişman hastalarda ameliyat daha kolay olmaktadır. Erkeklerde ve rektumun içinde yerleştiği pelvik bölgede (leğen kemiğinin iç kısmı) yani dar alanda robot kollarının hareket kolaylığı sayesinde ürogenital sinirlerin korunması sağlanır. Sonuçta robotik cerrahi laparoskopik cerrahinin avantajlarını içeren kaliteli bir kanser cerrahisi sunan yeni bir yöntemdir.

Prognoz
Kolorektal kanserler karın içinde bulunan sindirim sistemi kanserlerinin en iyisidir. Özellikle erken evrelerde sağkalım oranı çok yüksektir. Geç evrelerde bile çoklu tedavi seçenekleri vardır. Hastalar bu tedavilerle uzun süre yaşayabilir. Dünyada kanser verileri 5 yıllık sağkalım oranlarını verse de çoğu hasta 5 yıldan fazla yaşamaktadır.

Rektum kanseri için 5 yıllık sağ kalım oranları

– Evre 1 hastalıkta %87-100
– Evre 2 hastalıkta %49-80
– Evre 3 hastalıkta %58-84
– Evre 4 hastalıkta %12

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.