Yemek Borusu Kanserleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Özofagus kanserinin tedavisi her kanserde olduğu gibi çoklu branşlarla yapılan toplantılar sonucu tartışılarak yapılır. Bu toplantılarda alınan karara göre doğru tedavi yaklaşımı belirlenir. Özofagus kanserinde cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere 3 tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinin önceliği tümörün cinsine (squamöz hücreli kanser/adenokanser) yerleşim yerine (boyunda/göğüs boşluğunda) ve evresine (evre 1-4) göre değişir.

Cerrahi tedavi: Hastada tümör ileri evrede değilse (1. veya 2. evrede) ve başka organlara sıçramalar yoksa ilk tedavi cerrahi ile tümörlü özofagusun çıkarılması ve etraf lenf bezlerinin temizlenmesidir. Özofagus nerdeyse tamamen çıkarılır ve bu işleme total özofajektomi denir. Hastanın yutmasının sağlanması için mide ile boyunda kalan özofagusun geri kalan kısmı birleştirilir. En çok uygulanan cerrahi tedavi yöntemi budur.

Bazen midenin uygun olmadığı durumlarda devamlılığı sağlamak için kalın bağırsak kullanılabilir.

Ameliyat teknikleri açık ve kapalı (laparoskopik/robotik) olarak ikiye ayrılır.

Açık yöntem: Toraks (göğüs boşluğu) açılarak özofagus çıkarıldıktan sonra karın ve boyun açılarak mide veya kalın bağırsaktan yemek borusu yapılarak işlem tamamlanır.
Kapalı (laparoskopik/torakoskopik) yöntem: Bu yöntem laparoskopik veya robot kullanarak (robotik) olarak yapılabilir. Ameliyat hastanın karnına ve göğüs boşluğuna yapılan çok küçük kesilerden içeriye ilerletilen küçük çaplı borucuklar yardımı ile yapılır. Laparoskopik veya robotik yöntemle hasta ameliyat sonrası dönemi çok rahat geçirir. Ameliyat sonrası solunum problemleri çok az görülür. Hastalar çok az ağrı duyar, hastanede kısa süre yatar ve kısa bir süre içinde normal yaşantılarına dönerler.

Tümörün büyük olduğu veya çevre lenf bezlerine sıçradığı zaman ilk seçenek ameliyat öncesi kemoradyoterapidir. Böylece tümör dokusu küçültülür ve daha sonra ameliyat ile tedavi edilebilir.

DEVAMI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Radyoterapi: Ameliyat öncesi dönemde eğer hastalık uzak organlara yayılmamış ama lokalize ve ileri durumda ise kemoterapi ile birlikte uygulanmaktadır. Yaklaşık 28 günlük bir tedavidir. Tümörün olduğu bölge geniş olarak ışınlanmaktadır. Bu tedaviden sonra belirli bir süre (1-2 hafta) ara verilir. Sonrasında cerrahi tedaviyle özofagusun tamamı çıkarılır. Yemek borusunun boyun kısmında yerleşen squamöz hücreli tümörlerinde tedavi sadece radyoterapidir. Cerrahi tedavi uygulanmaz.

Kemoterapi: Genellikle radyoterapi ile birlikte verilir. Hastalık uzak organlara yayılırsa tek başına verilmektedir.

Özofagus kanserlerinde korunmaya yönelik en önemli etkenler çevresel faktörlerdir. Ayrıca;
– Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durma
– Alkolü sınırlı tüketmek
– Çok sıcak içecekler tüketmekten kaçınmak
– Tütsülenmiş gıda ve konserve gıdaları çok bilinçli tüketilmesi
– Sağlıklı olmayan gıda üretimi ve tüketimine dikkat edilmesi
– Ağız sağlığına dikkat etmek
– Düzenli spor yapmak
– Özellikle çocukları özofagusu yakıp tahriş edebilecek çamaşır suyu gibi sıvılardan uzak tutumak
– Reflü hastalığı tedavisini ve mide şikayetlerini mutlaka ciddiye almak
– Ulusal Kanser Enstitüsü pişmemiş yani çiğ sebze ve meyvelerin alımının artırılması özofagus kanser olasılığını azaltığını belirtmektedir. Ayrıca lifli gıdaların özofagus kanserinden koruduğu bilinmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.